Psihijatrija i psihoterapija

logotip n-m

PSIHIJATRIJA I PSIHOTERAPIJA

Psihijatrija je dio medicine koji se bavi nastankom, razvojem, dijagnostikom i liječenjem psihičkih poremećaja što obuhvaća različite afektivne, bihevioralne, kognitivne i opažajne smetnje. Liječenje se može provoditi na više načina te se posljednjih desetljeća čini da je prevagu odnijela biološka psihijatrija. Unutar psihijatrije, psihoterapija kao da je bila ostavljena po strani.

Psihoterapija je oblik liječenja za psihičke smetnje i tegobe, a odvija se putem razgovora. Ciljevi mogu biti pozitivna promjena, rješavanje ili ublažavanje problematičnog ponašanja, uvjerenja ili osjećaja uz bolje adaptivne mogućnosti.

Odnos između psihijatrije i psihoterapije se mijenjao tijekom vremena. Bez obzira na to, psihoterapija i dalje ostaje osnova svakog psihijatrijskog liječenja s primjenom u svim okruženjima. Prema novijim istraživanjima, na psihoterapiju bi se trebalo gledati kao na biološki tretman jer djeluje kroz promjenu funkcioniranja rada mozga te je stoga jednako važna kao i farmakoterapija.

Posljednjih je godina uobičajena istovremena primjena farmakoterapije i psihoterapije.